جستجو برای : Array

  ایان مک‌کلن ( Ian McKellen )

  1939 May 25 | بازیگر مرد , صدا پیشه , نویسنده | قد : 180 سانتیمتر | سن : 79 محل تولد : Burnley, Lancashire, England, UK

  در بیوگرافی امروز سعی داریم به زندگی یکی از بازیگران بسیار مطرح سینمای هالیوود بپردازیم که با بازی در نقش گاندولف خاکستری در فیلم ارباب حلقه ها و همینطور هابیت و مردان ایکس توانست به شهرتی جهانی دست پیدا کند.وی برای بازی در فیلم یاران حلقه موفق شد تا برای دومین بار کاندید اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شود.ایان مک‌کلن در تاریخ 25/مه/1939 در برنلی،لنکاشر در شمال انگلستان به دنیا آمد.پدر و مادر ایان دنیس و مارگاری در زمان کودکی وی بخاطر جنگ جهانی دوم که سرتاسر اروپا را درگیر خود کرده بود مجبور شدند تا به شهر ویگان مهاجرت کنند.وی بازیگری را بصورت آماتور در مدرسه ای که در آن تحصیل میکرد شروع نمود و با اجرای نقش مالولیو در نمایش “شب دوازدهم” متعلق به ویلیام شکسپیر، توانست توجه ها را به خودش جلب کند. ایان جوان در کنار بازیگری به تحصیلات خود نیز ادامه داد و توانست به دانشگاه کمبریج راه یابد و در رشته ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل شود امّا خیلی زود بار دیگر به سمت تئاتر و بازیگری کشیده شد و توانست در سال های بعد در آثار متعددی از ویلیام شکسپیر از جمله “هنری پنجم” و “مکبث” حضور پیدا کند و نام خود را به خوبی در تئاتر انگلستان بر سر زبان ها بیندازد.برای ادامه بیگرافی Ian McKellen با ما همراه باشید.

  ایان مک‌کلن بازیگر بسیار مطرح سینمای هالیوود - بیوگرافی Ian McKellen

  ایان مک‌کلن بازیگر بسیار مطرح سینمای هالیوود  - بیوگرافی Ian McKellen

  ایان در سال 2000 موفق شد تا در یکی از معروف ترین فیلم های سینمای هالیوود مردان ایکس به ایفای نقش بپردازد. مردان ایکس فیلمی اکشن و ابرقهرمانی آمریکایی، به نویسندگی دیوید هیتر و کارگردانی برایان سینگر می باشد. این فیلم بر پایه مجموعه کتاب‌های مصوری از مارول کامیکس با همین نام ساخته شده است و همچنین اولین قسمت در مجموعه فیلم‌های مردان ایکس به شمار می‌رود. در این فیلم بازیگرانی همچون هیو جکمن، پاتریک استوارت، ایان مک‌کلن، هلی بری، فامکه یانسن، جیمز مارسدن، بروس دیویسن و ربکا رومین ایفای نقش می‌کنند.در این فیلم یک باند منحصربه‌فرد از موجودات قدرتمند و جهش یافتهٔ ژنتیکی در دنیایی زندگی می‌کنند که توسط انسان‌ها مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. تحت هدایت رهبرشان پروفسور چارلز اگزاویر، اکس من تلاش می‌کنند برای ایجاد دنیایی که انسان‌ها و جهش‌یافته‌ها (میوتنت‌ها) بتوانند بطور مسالمت آمیز با هم زندگی کنند. همچنین باید با اهداف بر اندازی نژاد انسان مبارزه کنند. فیلم در ایکس 2: مردان متحد ادامه یافت و در مردان ایکس: آخرین ایستادگی پایان یافت. سایت ام‌اس‌ان ایکس من را بهترین فیلم ابر قهرمانی تا به حال معرفی کرده‌است.

  داستان فیلم : راف هنگامی که پسری را می‌بوسد، پسر به کما می‌رود و او متوجه می‌شود که یک جهشی است. روغ از خانه به بیرون می‌رود و در راه به ولورینبر می‌خورد. هنگامی که آن دو در ماشین در حال حرکت هستند دندان خنجری که جهشی‌ای است که برای مگنتو کار می‌کند به آنها حمله می‌کند. در این زمان استورم و سایکلاپس (یک‌چشمی) از راه می‌رسند و راف و ولورین را نزد پروفسور چارلز اگزاویه می‌برند.در این زمان مگنتو نیز تلاش‌های فراوانی به همراه سه جهشی همراهش (میستیک، دندان خنجری و تود) تا به هدف اصلی خود که نابودی انسان‌ها و فرمانروایی بر زمین است برسد. آنها سناتور کیلی را می‌دزدند و او را به یک جهش‌یافته تبدیل می‌کنند ولی او فرار کرده و سپس می‌میرد.میستیک در شکل یکی از دانش آموزان مدرسه پروفسور اکس وارد مدرسه شده و راف را فریب می‌دهد تا از مدرسه فرار کند. راف فرار می‌کند و ولورین به دنبال او می‌رود تا او را برگرداند. استورم، سایکلاپس، جین گری و پروفسور اکس نیز می‌روند تا او را بازگردانند. از سوی دیگر مگنتو با همراهانش از راه می‌رسند و پس از یک درگیری که پلیس‌های انسان هم در آن حضور داشتند راف را می‌دزدند.اکس من به پایگاه خود باز می‌گردند و پروفسور ژاویر سعی می‌کند تا به وسیله دستگاه خود از هدف مگنتو آگاه شود ولی دستگاه قبلاً توسط میستیک آلوده شده و موجب می‌شود که پروفسور ژاویر بی هوش بشود. هنگامی که پروفسور اکس تحت مراقبت و بستری است جین گری دستگاه را پاک کرده سعی می‌کند تا از هدف مگنتو با خبر شود. اکس من هنگامی که هدف او را می‌فهمند به سوی مجسمه آزادی حرکت می‌کنند.

  مک کلین در فیلم بسیار مطرح X-Men - بیوگرافی Ian McKellen

  مک کلین در فیلم بسیار مطرح X-Men  - بیوگرافی Ian McKellen

  شاید بتوان بازی در فیلم ارباب حلقه‌ها را در سال 2001 یکی از معروف ترین بازی های ایان دانست.وی در این فیلم در نقش گاندولف خاکستری بازی بیاد ماندنی را از خود به یادگار گذاشت.گاندولف شخصیتی افسانه‌ای با نقشی اصلی در داستان‌های هابیت، یا آن‌جا و بازگشت دوباره و ارباب حلقه‌ها از جان رونالد روئل تالکین می باشد. او یکی از پنج ایستاری بود که در دوران سوم توسط والار به سرزمین میانه فرستاده شد. او در والینور به نام اولورین معروف است. گندالف نقش اساسی در فروپاشی سلطهٔ سائورون در سال 3019 ایفا کرد. او به طور عمده با روحیه دادن و استفاده از حکمتش برای راهنمایی دیگران در موقعیت‌های مناسب باعث تغییر روال جنگ شد. گندالف معمولاً ملبس به ردایی خاکستری بود و بعد از سارومان دومین فرد بین جادوگران بود. بعد از سقوط گندالف در موریا او دوباره به سرزمین میانه فرستاده شد و این بار به عنوان سردستهٔ جادوگران در ردایی سفید ظاهر شد. نکتهٔ قابل توجه در مورد گندالف علاقهٔ شدیدش به نژاد هابیت‌ها بود.

  داستان در آردا سرزمین میانه اتفاق می‌افتد و در مورد ارباب تاریکی‌ها است که در جستجوی حلقهٔ یگانه که خود ساخته است، ولی سال‌ها پیش در جنگ از دست داده و حالا از محل آن خبر ندارد می‌باشد.فیلم با صدای گالادریل شروع می‌شود و ساخت حلقه توسط ارباب تاریکی، سائورون، را نشان می‌دهد سه حلقه برای الف ها و 9 حلقه برای انسان‌ها و 7 حلقه برای کوتوله ها. سائورون می‌خواهد تمام سرزمین میانه را تسخیر کند ولی آخرین اتحاد الف‌ها و آدم‌ها جلوی پیشروی سپاه او را می‌گیرد تا اینکه خود وارد جنگ می‌شود و پادشاه انسان‌ها، الندیل، را می‌کشد. پسر الندیل، شاهزاده ایسیلدور، درصدد انتقام کشته شدن پدرش به سائورون حمله می‌کند و با تیغهٔ شکستهٔ شمشیر پدرش، نارسیل، دستی که حلقهٔ یگانه بر آن بود را قطع می‌کند. جسم سائورون از بین می‌رود ولی روحش به دلیل اینکه با حلقه پیوند خورده‌است نابود نمی‌شود. تا وقتی که حلقه در آتش کوه نابودی (جایی که ساخته‌شده بود) از بین نمی‌رفت سائورون نیز زنده بود، ایزیلدور جذب حلقه شد و از، ازبین بردن آن پرهیز کرد ولی در راه بازگشت از جنگ گروهی از اُرک‌ها به او حمله کردند و وی را کشتند، حلقه در رودخانه افتاد و برای 2500 سال گم شد.سال‌ها بعد گالوم آن را پیدا کرد، حلقه به او عمری طولانی و غیر عادی داد و او برای 500 سال در غار زندگی می‌کرد تا اینکه حلقه از فرصت استفاده کرد از گالوم جدا شد و خود را در راه هابیتی به نام بیلبو بگینز قرار داد، ماجرای فیلم از اینجا شروع می‌شود و داستان رسیدن حلقه بهفرودو بگینز و سفر او به ریوندل و از آنجا آغاز سفرش برای نابودی حلقه و خطرات راه می‌باشد ولی فرودو در این کار تنها نیست و هشت نفر او را در این سفر یاری می‌کنند.

  ایان مک کلین در نقش گاندولف خاکستری - بیوگرافی ایان مک کلین

  ایان مک کلین در نقش گاندولف خاکستری  - بیوگرافی ایان مک کلین 

   9 نفر به نام های اراگورن و گاندولف خاکستری و لگولاس و گیملی و برومیر و فرودو و سم و دو هابیت دیگر راهی سرزمین موردور می‌شوند. آنها در ادامه ابتدا از مسیر کوهستان می‌روند که با حیله دشمن در برف گرفتار می‌شوند و ناچار به درون غار می‌روند. در غار موجودی اهریمنی به نام بالروگ،گاندولف را با خود به اعماق دره می برد.در ادامه برومیر قصد فریب فرودو و گرفتن حلقه برای خود را دارد (که در این راه موفق نمی‌شود) ولی در نهایت مقابل ارگ ها شرافتمندانه در کنار دیگر یاران حلقه می جنگد و در این مبارزه کشته می شود و مری و پیپین را ارگ ها اسیر میکنند. فرودو و سم از گروه جدا می شوند و به تنهایی به سفر خود برای نابودی حلقه ادامه میدهند. در پایان فیلم نخست، آراگورن و لگولاس و گیملی برای نجات مری و پیپین به دنبال ارگ ها می روند و یاران حلقه از هم جدا می شوند.

  ارباب حلقه ها :دو برج :سه روز پس از داستان یاران حلقه گذشته‌است. در ابتدا فرودو همراه با سم در سنگلاخ‌های امین میول سرگردانند تا اینکه موجودی به نام گالومرا که در تعقیب آنها بود می‌گیرند و فرودو پس از اعتماد به او از او می‌خواهد که آنها را تا دروازه سیاه موردور هدایت کند. از سوی دیگر مری وپیپین توسط گروهی از ارک‌ها گرفته شده‌اند و ارک‌ها آنها را به آیزنگارد می‌برند. آراگورن، لگولاس و گیملی هم به دنبال ارک‌ها هستند تا مری و پیپین را نجات دهند. سارومان در آیزنگارد قدرت خود را افزایش داده و می‌خواهد با سائورون متحد شود تا دنیای انسان‌ها را نابود کنند و قدرت دو برج یعنی ارتانک و باراد دور را بر آنها اعمال کند.

  داستان قسمت سوم :اِنتها (به انگلیسی: Ent) از برج آیزنگارد محافظت می‌کنند و فرودو و سم که توسط گالوم هدایت می‌شوند در بیابان داگورلد (میدان نبرد) هستند، و این در حالی است که حلقه از گردن فرودو آویزان است. او با سم راه کوه هلاکت را در پیش گرفته و سنگینی حاصل از مسئولیتی را که حلقه روی دوشش گذاشته‌است را احساس می‌کند. آنها باید به کوه هلاکت بروند چرا که حلقه در آنجا به وجود آمده ودر آنجا هم باید از بین برود؛ که ناگهان با تاریکی هوا مواجه می‌شوند و باید از گالوم که یکی ار حمل کننده‌های سابق حلقه بوده‌است و اکنون چهره‌اش تغییر یافته کمک بگیرند.

  گاندولف خاکستری در فیلم The Lord of the Rings  -  بیوگرافی Ian McKellen

  گاندولف خاکستری در فیلم The Lord of the Rings  -  بیوگرافی Ian McKellen

  غبار ستاره نام فیلمی است که براساس رمان گرد ستاره نوشته نیل گیمن ساخته شده است در سال 2007 میلادی اقتباسی سینمایی از این اثر به کارگردانی متیو وان و با بازی رابرت دنیرو ، میشل فایفر، پیتر اوتول و کلیر دانس ساخته شد که با استقبال خوبی مواجه شد.

  یک روستای کوچک در نزدیکی دیواری است که آن را از سرزمین افسانه ای و جادویی جدا می کند.دانستان تورن از این دیوار عبور میکند و دختری را می بیند که برای زنی جادوگر که فروشنده دورگرد است کار می کند او عاشق او می شود و با او رابطه عاشقانه برقرار می کند اما در واقع آن دختر شاهزاده اونا است دانستان اما متوجه این موضوع نمی‌شود و پس از مدتی به روستای خود باز میگردد ۹ ماه بعد نوزاد پسری در کنار دیوار قرار داده می شود و همراه کاغذی که می گفت این فرزند دانستان است و تریستان نام دارد. .پس از 18سال پادشاه در بستر مرگ است و پسران او برای به دست آوردن باید یک یاقوت وجواهر با ارزش را پیدا کنند .همه پسران پادشاه مرده اند و رقابت میان دو نفر آنها به نام های پریموس و سپتیموس است .همزمان یک ستاره دنباله دار سقوط می کند و تریستان عاشق دختری به نام ویکتوریا شده ویکتوریا از تریستان می خواهد تا برای به دست آوردن تکه ای از آن ستاره به سرزمین افسانه ها برود.از طرفی سه جادوگر هم می خواهند تا با کشتن ستاره دنباله دار و در آوردن قلب او جوانی خود را باز یابند .پس از ماجراهای فراوان تریستان دختری که ستاره دنباله دار را پیدا می کند و پس از مدتی عاشق او می شود .از طرفی یکی از جادوگران به نام لیما هم آن ها را تعقیب می کند او یک بار تا نزدیکی کشتن یوانی که همان ستاره است پیش می رود اما موفق نمی‌شود وتریستان جان او را نجات می دهد اما لیما ،در همان مسافرخانه پریموس را می کشد .و حالا با مرگ پریموس ، سپتیموس که متوجه ماجرا شده هم آن ها را تعقیب می کند .در پایان تریستان با عبور از دیوار قسمتی از موی ایوین (ستاره) را با خود برای ویکتوریا می برد و این مو پس از عبور از دیوار تبدیل به خاک می شود تریستان به ویکتوریا می گوید که دیگر او را دوست ندارد اما ایوین به دنبال تریستان می خواهد از دیوار عبور کند اما تریستان با توجه به دیدن مو می فهمد او در صورت عبور از دیوار ازبین خواهد رفت.

  پوستر فیلم Stardust - بیوگرافی ایان مک کلین

  پوستر فیلم  Stardust  -  بیوگرافی ایان مک کلین 

  هابیت: یک سفرغیرمنتظره بخش نخست سه‌گانهٔ سینمایی هابیت می باشد که در سال 2012 به تصویر کشیده شد. تهیه کنندگی، نویسندگی و کارگردانی این اثر را پیتر جکسون بر عهده گرفته است. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام اثرجی آر آر تالکین می باشد. اولین سری از این سه‌گانه با نام «هابیت: سفری غیر منتظره» در سال 2012 اکران عمومی شد. سفری غیرمنتظره فروش خیره کننده‌ای داشت و توانست از قسمت نخست و دوم ارباب حلقه‌ها نیز پیشی بگیرد. اما این فیلم نتوانست نظر منتقدین را جلب کند. ایرادی که به قسمت اول سه‌گانه هابیت وارد کردند، خسته کننده بودن و نداشتن محتوای داستانی و بد بودن 3 بعدی آن و 48 فریم بودن آن بود. «هابیت: سفری غیر منتظره» توانست در سه رشته در آکادمی اسکار نامزد شود. از جمله: بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین چهره پردازی و بهترین طراحی صحنه همچنین سه نامزدی در بفتا: بهترین میکس صدا، بهترین چهره پردازی و بهترین جلوه‌های ویژه.قسمت‌های بعدی این سه‌گانه با نام‌های: هابیت: تباهی اسماگ و هابیت: نبرد پنج سپاه در سال‌های 2013 و 2014 اکران شد.

  داستان در سرزمین میانه اتفاق می‌افتد و در مورد هابیتی بیلبو بگینز است که در دهکده شایر زندگی می‌کند. بیلبو زندگی آرامی دارد تا اینکه جادوگری خاکستری به نام گندالف به همراه یک دورف به نام تورین و گروه دوازده نفرهٔ پیروانش پیدایشان می‌شود. آنها بیلبو را به عنوان "دزد" در گروه خود می‌پذیرند و به این ترتیب بیلبو با آنها همراه شده و راهی سفری پر مخاطره با نیت بازپس گیری تاج و تخت تورین از اژدهایی به نام اسماگ می‌شود.

  ایان مک کلین و پیتر جکسن در پشت صحنه فیلم The Hobbit: An Unexpected Journey - بیوگرافی Ian McKellen

  ایان مک کلین و پیتر جکسن در پشت صحنه فیلم The Hobbit: An Unexpected Journey  - بیوگرافی Ian McKellen

  مردان ایکس: روزهای گذشته آینده یک فیلم ابرقهرمانی محصول سال 2014 آمریکا به کارگردانیبرایان سینگر، که بر اساس مجموعه کتاب‌های مصور مردان ایکس کمپانی مارول کامیکس ساخته شده‌است. این هفتمین قسمت در سری فیلم‌های مردان ایکس است که مستقیماً ادامه نسخه مردان ایکس: آخرین ایستادگی در سال 2006 و مردان ایکس: کلاس اول در سال 2011 می‌باشد. در این فیلم ستارگانی همچون هیو جکمن، جیمز مک‌آووی، مایکل فاسبندر، هلی بری، آنا پاکوین، جنیفر لارنس، الن پیج، پیتر دینکلیج،پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن ایفای نقش می‌کنند

  داستان فیلم : اين قسمت از مجموعه فیلم های مردان ایکس در ارتباط با "ولوراین" میباشد که به زمان گذشته فرستاده می شود تا با تلاشی ناامیدانه برای جلوگیری از نابودی نسل انسان ها و موجودات دیگر , حادثه ای را در تاریخ تغییر دهد.

  صحنه ای از فیلم X-Men: Days of Future Past  - بیوگرافی ایان مک کلین 

  صحنه ای از فیلم X-Men: Days of Future Past  - بیوگرافی ایان مک کلین 

  آقای هولمز یک فیلم جنایی مرموز بریتانیایی به کارگردانی بیل کاندن است که براساس رمان «ترفندی جزئی از ذهن» به قلم میچ کولین ساخته شده‌است. در این فیلم ایان مک‌کلن در نقش شرلوک هولمز و بازیگرانی همچون لورا لینی، هیرویوکی سانادا و میلو پارکر ایفای نقش کرده‌اند. مستر هولمز در 19 ژوئن 2015 در سینماهای بریتانیا، و 17ژوئیه 2015 در ایالات متحده اکران شد.

  آقای هولمز سه اپیزود مستقل دارد. زمان حال و دو گذشته نمایی. در زمان حال شرلوک هلمز که حالا 93 ساله شده‌است و سال‌ها قبل، بعد از اتمام ناموفق آخرین پرونده اش خود را بازنشسته کرده‌است در یک دهکده مشغول گذران آخر عمر می‌باشد. واتسون نیز از همان زمان کار خود را برای همیشه از کار شرلوک جدا کرده و در شهر دیگری سکونت دارد. در ابتدای فیلم، شرلوک از سفر ژاپن به انگلستان بازمی‌گردد. وی از ژاپن با خود نوعی فلفل که برای درمان زوال عقل به کار می‌رود به همراه آورده‌است. شرلوک دچار فراموشی حاد (آلزایمر) نیست ولی به علت کهولت سن، بعضی از اتفاقات گذشته را به یاد نمی‌آورد. در اپیزود دیگر آخرین پروندهٔ شرلوک را می‌بینیم که یک مرد جوان، وی را برای تحقیق در مورد رفتار عجیب همسرش استخدام می‌کند. شرلوک آن زن و اتفاقات اولیه را به خاطر دارد اما مدام به ذهن خود فشار می‌آورد تا پایان پرونده را به یاد بیاورد اما نمی‌تواند. در ادامه متوجه می‌شویم تمام داستانهایی که از پرونده‌های وی به صورت فیلم یا کتاب یا نوشته‌های مجلات منتشر شده‌است به قلم واتسون بوده و آمیخته‌ای از واقعیت و تخیل واتسون برای جذابیت بیشتر داستان‌ها است و با وجود اینکه واتسون آخرین پروندهٔ شرلوک را به صورت کتاب درآورده است اما پایان آن را را به درستی نشان نمی‌دهد. در بخش دیگر شرلوک هلمز را می‌بینیم که توسط فرزند یک شخص ژاپنی فوت شده که در انگلیس به دربار خدمت می‌کرده‌است به ژاپن دعوت شده‌است. شرلوک به پدر وی برای ماندن در انگلیس و دوری طولانی از خانواده مشاوره داده‌است. حال جوانِ گِله مند می‌خواهد دلیل آن مشاوره را بداند (جوان از شغل پدرش در انگلیس آگاه نیست) اما شرلوک چیزی به یاد نمی‌آورد و حتی در ابتدا پدر او را نیز به درستی نمی‌شناسد. در ادامه کارگردان بیننده را با خود همراه می‌کند تا مشخص شود آیا شرلوک در مورد آن دو پرونده چیزی به یاد می‌آورد یا خیر...

  بازی ایان مک کلین در فیلم Mr.Holmes - بیوگرافی Ian McKellen

  بازی ایان مک کلین در فیلم Mr.Holmes  - بیوگرافی Ian McKellen